GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Aşağa gitmek

GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:04 pm

1zujzql cankurbanyoluna kervanı başka bir üye olduğum sitede bir kardeşim bişey başlatmış.Bende onu burda yapmak istiyorum bu bölümüne efendimizle ilgili resim yzı vs.şeyler koyalım. BÖYLECE HEM OKURKEN VE BAKARKEN DAHA FEYZ ALRIZ HEMDE NE BİLEYİM DAHA İYİ OLUR HERALDE :ALLAHU: selam ve dua ile...
başlatıyorumşkravatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:04 pm_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:05 pm

KUTLU DOĞUM HAFTASI -

Değerli müminler,

20 Nisan 571 tarihine rastlayan Rebiu'l-evvel ayının 12'nci günü Pazartesi gecesi Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) Efendimiz dünyayı şereflendirmişlerdir. 14 asır evvel böyle bir gecenin sabahında güneş ufuktan doğmadan insanlığın hayat ufkunda ilâhi bir nur doğmuş oluyordu. Şair ne güzel söylemiş:

"Envar ile kâinat doldu,
İşte bu gece sabah oldu."

Bu gecenin sabahında Hz. İbrahim ile oğlu Hz. İsmail'in duaları ve İsa aleyhi'selamın müjdesi gerçekleşmiş oluyordu. Kur'an-ı Kerim'de hikaye edildiğine göre Hz. İbrahim ile oğlu Hz. İsmail Kâbe'yi inşa ederlerken şöyle, dua etmişlerdi:

"Bir zamanlar İbrahim, İsmail ile beraber Beytullah'ın temellerini yükseltiyor (ve şöyle dua ediyorlardı :
Ey Rabbimiz, bizden bunu kabul buyur, sen işitensin bilensin.
Ey Rabbimiz, bizi sana boyun eğenlerden kıl, soyumuzdan da sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerimizi göster, tövbemizi kabul et; zira tövbeleri çokça kabul eden ancak sensin.
Ey Rabbimiz, onlara, içlerinden senin ayetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir peygember gönder. Çünkü üstün gelen, herşeyi yerli yerince yapan yalnız sensin."

Hz. İsa da şu müjdeyi vermişti:

"Ey İsrail oğulları, ben size ALLAH (C.C.)'ın elçisiyim, benden önce gelen Tevratı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmet adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti,"

Bir gün Ashab-ı Kiram peygamberimizin hayatının ilk günlerini anlatmasını rica etmişler, o da şu sözleri söylemişti:
"Ben, atam Hz. İbrahimin duası, kardeşim Hz. İsa'nın müjdesi, annem Amine'nin rüyasıyım. Annem bana hamile olduğu sırada bir rüya görmüştü: İçinden bir nur çıkmış ve bu nur Suriye'deki sarayları aydınlatmıştı:"

Evet, işte bu gecenin sabahında Hz. İbrahim'in duasına ve Hz. İsa'nın müjdesine mazhar olan bu son Peygamber, bir güneş gibi doğdu.

Değerli müminler, bu gecenin sabahı gerçekten feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş aydınlık bir devir açılmıştı. Hz. Adem'le başlayan tevhid inancı yeniden canlanmış, cehalet ve sapık inançlarla kararan ruhlar, bu doğuşla aydınlığa kavuşmuştu.
Bir fazilet güneşi ve hidayet meş'alesi olan peygamberimizin doğumu, ALLAH (C.C.)'ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu husus Kur'an-ı Kerim'de şöyle ifade buyurulmaktadır:

"And olsun ki ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.), müminlere ayetlerini okuyan, onları kötülüklerden temizleyen, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki onlar önceleri apaçık bir sapıklıkta idiler."

Ayet-i Kerime'de ifade buyurulduğu üzere, gerçekten insanlar peygamberimizden önce her türlü değer ölçülerini yitirmiş, yollarını şaşırmışlardı. Küfür ve zulüm, gönülleri karartmış, ALLAH (C.C.)'a giden yoldan uzaklaştırmıştı. Hayır ve fazilet namına hiçbir şey kalmamıştı. Sosyal hayat bozulmuş ahlak bağları tamamen çözülmüştü. Hak, kuvvete boyun eğmiş, merhamet ve şefkat kalplerden silinmişti. Kadın esir muamelesi görmüş, bir eşya gibi alınıp satılmıştı. Kız çocukları acımasızca diri diri toprağa gömülmüştü. Evet, bunları kim söylüyor? Bunları bu toplumun içinde yaşayan insanlar söylüyor. Nitekim Mekke'de gördükleri zulüm ve işkence yüzünden Habeşistan'a göç etmek zorunda kalan ilk müslümanlar Habeş kralına, hicrete mecbur olduklarının sebeblerini anlatırken, bakınız neler söylüyorlar :
"Ey hükümdar, biz cehalet içinde yaşayan bir millet idik, putlara tapıyor, laşe yiyorduk. Fuhuş yapıyorduk. Akraba ile münasabeti kesiyor, komşularımıza kötülük yapıyorduk. Kuvvetli olanımız zayıf olanı eziyordu. Biz toplum olarak bu halde yaşarken ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) Teâlâ bize acıdı, lütfederek içimizden birini peygamber gönderdi. Soyu, iffeti ve dürüstlüğü hepimizce bilinen birisi. O bizi yalnız ALLAH (C.C.)'a ibadet etmeye çağırdı. Atalarımızın tapınageldikleri ağaç ve taş parçalarını terketmemizi söyledi. Bize doğru söylemeyi, emanete ve akrabalık bağlarına riayat etmeyi, komşularla güzel geçinmeyi; kan dökmekten ve haram olan şeylerden sakınmayı öğütledi. Bizi fuhuştan, yalandan, yetim malı yemekten, namuslu kadınlara iffetsizlik iftirasında bulunmaktan uzak durmayı emretti. ALLAH (C.C.)'a ibadet edip O'na hiçbir süretle ortak koşmamayı emretti. Namaz kılmaya, sadaka vermeye ve iyilik yapmaya bizi çağırdı. Biz de ona inandık, getirdiği dini kabul ettik. Onun haram dediğini haram bildik, helâl dediğini helâl tanıdık. Bundan dolayı içinde yaşadığımız, her yönü ile kokuşmuş toplum bize düşman kesildi, eziyet ve işkence yapmaya başladı. Bu sebeple biz de hicret ederek ülkenize geldik."
İşte bu sözler o toplumda yaşamış olan insanların sözleridir. Demek ki o toplum içine düştüğü bu bunalımdan büyük ölçüde rahatsızlanmış, beklediği kutarıcıyı bulunca ona sımsıkı sarılmıştı. Onun getirdiği esasları benimsemiş ve onları hayata geçirmek için hicret etmeyi ve hiç tanımadığı bir ülkeye gitmeyi göze almıştı.

Değerli kardeşlerim, Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) az önce de söylediğimiz gibi 571 yılı Nisan'ın 20'sine rastlayan Rebiu'l-evvel ayının 12'nci Pazartesi gecesi tan yeri ağarırken Mekke'de dünyaya geldi. Babası Abdullah, annesi Amine'dir. Babası Abdullah onun doğumundan iki ay kadar önce ölmüş bu mutlu güne
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:05 pm

Tarihçiler, peygamberimizin doğduğu gece dünyada olağanüstü bazı olayların meydana geldiğini naklederler. O gece İran'da hükümdar Kisra'nın sarayından 14 sütun yıkılmış, Sava gölü kurumuş, bin yıldan beri yanan Mecûsilerin ateşi sönmüştü. Bu olaylar ilerde İran saltanatının yıkılacağına, Bizans İmparatorluğu'nun çökeceğine ve putperestliğin ortadan kalkacağına işaret idi ve öyle de oldu.

Peygamberimizin hem çocukluğu ve hem de gençliği hiç kimsede görülmeyen bir güzellik içerisinde geçti. Herkes ona "Güvenilir Muhammed" diyordu.

Nihayet 40 yaşına geldi; içerisinde bulunduğu toplumdan çok rahatsızdı. Bu toplumu içerisine düştüğü bunalımdan kurtarmak için ne yapılmalıydı ? Hep bunu düşünüyordu. ALLAH (C.C.)'a ibadet etmek için de zaman zaman Mekke yakınında bulunan Hira dağındaki mağaraya çekiliyor, günlerce burada kalıyordu. 610 yılının ramazan ayında sözünü ettiğimiz mağarada bulunduğu sırada kendisine Cebrail adındaki melek geldi. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) o anı şöyle anlattı:
"Melek bana:
- Oku, dedi. Ben :
- Okuma bilmem, dedim. Bunun üzerine melek beni alıp gücüm tükeninceye kadar sıkıştırdı. Sonra beni bırakıp yine:
- Oku, dedi. Ben de ona:
Okuma bilmem, dedim. Yine beni alıp ikinci defa takatım kesilinceye kadar sıkıştırdı. Sonra beni bırakıp:
- Oku, dedi. Ben:
Okuma bilmem, dedim. Nihayet beni yine alıp üçüncü defa sıkıştırdı sonra beni bırakıp :
"Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı Alak'tan yarattı. Oku, Rabbin sonsuz kerem sahibidir. Kalemle yazmayı öğreten O'dur. İnsana bilmediğini O öğretti." Cebrail aleyhi's-selam bu ilk ayetleri tebliğ etmiş ve peygamber olarak görevlendirilmiş olduğunu da kendisine müjdelemişti.
Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) korkudan titreyerek eve döndü ve eşi Hz. Hatice'ye:
Beni sarıp örtünüz, beni sarıp örtünüz, dedi Hz. Hatice de onu örttü. Bir süre sonra Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) olup bitenleri Hz. Hatice'ye anlattı ve:
- Kendimden korktum, dedi Hz. Hatice
- Öyle deme, ALLAH (C.C.)'a yemin ederim ki, ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) Teala hiçbir vakit seni utandırmaz. Çünkü sen akrabalık bağlarına hürmet ediyor, borçluların borcunu ödüyor, yoksullara yardım ediyorsun. Misafirlere ikramda bulunuyor, doğruları destekliyorsun, dedi.
İşte böylece peygamberimize peygamber olduğu Cebrail adındaki melek tarafından tebliğ edilmiş ve ilk ayetler de vahyedilmiş oldu.

Değerli kardeşlerim, Hz. Muhammed son peygamberdir. ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) Teâlâ Hz. Adem'den itibaren kesin sayılarını ancak kendisinin bildiği pek çok peygamber göndermiştir. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) bunların sonuncusudur. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur.
"Muhammed, içinizden herhangi birinizin babası değil, o, ALLAH (C.C.)'ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. ALLAH (C.C.) (C.C.) (C.C.) her şeyi bilendir."

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) de şöyle buyurmuştur:
"Benimle peygamberlerin benzeri, şu bir kimsenin benzeri gibidir ki, o kişi bir ev yaptırmış, binayı tamamlayıp süslemiş de yalnız bir tuğlası eksik kalmış. Bu durumda halk binaya girip gezmeye başlarlar ve eksik yeri görüp hayret ederek: "Şu bir tuğlanın yeri boş bırakılmış olmasaydı" derler. İşte ben o tuğlayım, ben peygamberlerin sonuncusuyum."

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) önceki peygamberler gibi bir milletin değil, tüm insanlığın peygamberidir. Diğer peygamberlerden farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de:
"Ey Muhammed, biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler."

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) yalnız insanlara değil, alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur:

"Ey Muhammed, biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik."

Evet, Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) sadece insanlar için değil, alemler için bir rahmettir. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) bütün insanlara hatta canlılara şefkat ve merhamet gösterir, bu konuda insanlar arasında ayırım yapmazdı. Müslüman olsun, olmasın kadın erkek, büyük küçük, zengin fakir, köle efendi herkese merhamet ederdi.
Bir savaş esnasında bir kaç çocuk çarpışan iki taraf arasında kalmış ve ölmüşlerdi. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) bundan haberdar olduğu zaman büyük üzüntü duymuştu. Askerler peygamberimizin üzüldüğünü görünce:
- Ey ALLAH (C.C.)'ın Resûlü, neden bu kadar üzülüyorsunuz, bunlar nihayet müşrik çocukları değil mi? dediler. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.):
- Bu çocuklar müşrik çocukları da olsa bunlar insandır. Bugün sizin en hayırlı olanlarınız müşrik çocukları değil mi idi? Dikkat ediniz, kesinlikle çocuk öldürmeyiniz. Her can ALLAH (C.C.)'ın fıtratına göre yaratılmıştır. buyurdu.

Adamın biri peygamberimize başvurarak bir düşmanı için lanet etmesini istemişti. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (S.A.V.) "Ben lanet okumak için değil, fakat aleme rahmet olmak için gönderildim." buyurdu."
_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:06 pm

Herkese şefkat ve merhamet gösteren peygamberimizin inananlara özel bir şefkati vardı. Elbette öyle olmalı idi. Çünkü inananlar, onun getirdiği dini benimsemiş, malları ve canları ile o dinin yayılması için büyük fedakarlıklar göstermişlerdi. Bu konuda şöyle buyuruluyor:

"And olsun, size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir."

Değerli müminler, Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) anılırken akla ilk gelen, onun, Kur'an-ı Kerim'le övülmüş olan yüksek ahlakıdır. Onu ALLAH (C.C.) (C.C.) Teâlâ terbiye ettiği için bir insanda bulunması düşünülebilen güzel huy ve davranışların daha mükemmeli onda toplanmıştı. Ahlâkının güzelliğine ve her yönü ile güvenilir olduğuna düşmanları bile hayrandı. Daha gençliğinde halk arasında "el-Emin-güvenilir" kimse olarak tanınmış olduğunu az önce söylemiştik. Şu olay bunun çarpıcı bir örneğidir:

Kâbe kureyş tarafından yenileniyordu. Her kabile kendisine düşen bölümü yapmış, sıra "Hacer-i Esved"in yerine konmasına gelmişti. Kureyşten her kabile "Hecer-i Esved" i yerine koyma şerefini kazanmak için, o hizmeti yapmak istiyordu. Bu yüzden kabileler arasında tartışma çıktı. Her kabile "Hacer-i Esved"i yerine koyma şerefinin kendisine ait olduğunu iddia ediyordu. Hele Abdüddar oğulları çok ileri gidip bir çanak dolusu kan getirdiler. Ellerini bu kana bulaştırıp: "Kanımız dökülmedikçe kimse önümüze geçemez" diye yemin ettiler. Bu tartışma dört beş gün devam etti. Nerde ise kabileler arasında savaş çıkacaktı ki, kureyşin en yaşlısı olan Ebu Umeyye Beni Muğire kureyşin ileri gelenlerini mescide topladı. Konuyu tekrar tartıştılar ve şu karara vardılar: Belirledikleri vakitte mescidin safa tarafındaki kapısından önce kim içeriye girerse o, hakem olacaktı. Belirlenen vakitte evvela bu kapıdan Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) içeri girdi. Bunun üzerine kureyş ileri gelenleri hep bir ağızdan: "İşte bu giren zat, emindir, bunun hakemliğine razıyız. Bu güvenilir zat, Muhammettir" dediler. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) bunların yanına gelince, kendisini hakem tayin ettiklerini ve bunu kabul etmesini rica ettiler. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) onları dinledikten sonra hakemliği kabul etti ve: "Bana bir yaygı getirin" buyurdu. Getirilen bu yaygının içine kendi eliyle "Hacer-i Esved-i" koydu. Sonra kabile başkanlarının bu yaygının birer ucundan tutup birlikte kaldırmalarını söyledi. Böyle yaptılar, her kabile yaygının bir ucundan tutarak "Hacer-i Esved"i konacağı yere kadar kaldırdılar, Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) de onu yerine koydu. Böylece her kabile "Hacer-i Esved"i yerine koyma şerefinden payını aldı ve tartışma da böylece bitmiş oldu.

Bu olayda önemli olan şudur: Peygamberimizin küçük yaştan beri kimseyi incitmeyip o yaşa gelinceye kadar fazilete aykırı hiçbir hal hareketi görülmediği için peygamber olarak gönderilmeden önce de kureyş arasında "güvenilir" ünvanı ile tanınmış olmasıdır.

İslâmiyet'in kısa zamanda ve hızla yayılmış olması şüphe yok ki onu tebliğ eden peygamberin yüksek ahlakı ile ilgilidir. İnsanlar onun dürüstlüğüne ve güvenilir olduğuna inanmasalardı onun etrafında toplanırlar mıydı? Nitekim Kur'an-ı Kerim'de bu husus şöyle ifade edilmiştir:

"Ey Muhammet, ALLAH (C.C.)'ın rahmetinden dolayı sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve katı kalpli olsaydın, şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onlara bağış dile, iş hakkında onlara danış, fakat karar verdin mi ALLAH (C.C.)'a güven. Doğrusu ALLAH (C.C.) (C.C.) kendisine güvenenleri sever."

Peygamberimizin, yaşadığı hayat ile telkin ettiği esaslar arasında tam bir ahenk mevcut idi. O, telkin ettiği esasları önce kendisi uygulardı. Çünkü insan, başkalarına verdiği öğüdü kendisi uygulamazsa onun başkaları üzerinde etkisi de olmaz. Esasen Kur'an-ı Kerim, "Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyleri niçin söylersiniz." diyerek kişinin yapmayacağı şeyi başkalarına söylemesinin doğru olmayacağını bildirmektedir.

Değerli kardeşlerim, Hz. Aişe validemize, peygamberimizin ahlakının nasıl olduğu sorulduğunda, o: "Onun ahlâkı Kur'an'dı" demiştir.

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.), davranışları ve üstün kişiliği ile en güzel örnektir. Esasen Kur'an-ı Kerim tek örnek kişi kabul etmektedir ki, o da peygamberimizdir. Şöyle buyurulmuştur: "And olsun ki, ALLAH (C.C.)'ın Resûlü, sizin için, ALLAH (C.C.)'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve ALLAH (C.C.)'ı çok ananlar için güzel bir örnektir."

Ayet-i kerimede Peygamberimizin, ALLAH (C.C.)'ın razı olacağı davranışlarda bulunmak isteyenler için canlı bir örnek ve büyük fazilet numunesi olduğu anlatılmaktadır.

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.), peygamber olarak insanları davete başladığı zaman, onu duyan komşu ülkelerin başkanları karşılaştıkları her Mekke'liden Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) hakkında bilgi alıyorlar, daha çok ahlakının nasıl olduğunu soruyorlardı. İşte Mekke ileri gelenlerinden Ebu Süfyan müslüman olmadan önce ticaret amacı ile Şam'a gittiği zaman Bizans İmparatoru onu huzuruna çağırmış ve peygamberimizle ilgili kendisine bazı sorular sormuştu. Bu sorulardan birisi de şöyle idi:

Peygamberlik iddiasında bulunan bu zatın daha önce hiç yalan söylediğini duydunuz mu? Ebu Süfyan:
- Asla yalan söylediğini duymadık, diye cevap verdi. Bunun üzerine imparator :
- Size peygamberlik iddiasında bulunan bu zatın evvelce hiç yalan söyleyip söylemediğini sordum, onun hiç yalan söylemediğini ifade ettiniz. Şayet bu zat ALLAH (C.C.) (C.C.) hakkında yalan söylemiş olsa daha evvel insanlara yalan söylemesi gerekirdi, dedi.

Değerli müminler, peygamberimize göre ahlak her şeydi o, ahlaka o kadar önem verirdi ki, dinin ne olduğunu soranlara, dinin güzel ahlaktan ibaret olduğunu söylerdi. Hatta ahlakı güzel olmayanın konuştuğu zaman yalan söyleyenin, söz verdiği zaman sözünde durmayanın, emanete hıyanet edenin -diğer dini vecibelerini yerine getirmiş olsa bile- olgun mümin olamayacağını söylerdi.

Onun hayatını inceleyenler, onun ne yüksek bir ahlaka sahip olduğunu göreceklerdir. O, kim olursa olsun, herkese iyi muamele eder, kimseyi incitmez, ayıplamaz ve kırmazdı.
Ebu Saîd el Hudri (r.a.) anlatıyor:

"Bir gün bedevilerden biri peygamberimizden alacağını tahsil etmeye gelmişti. Edep ve terbiye ölçülerini aşarak peygamberimize kaba ve sert sözler söyledi. Ashab-ı Kiram bedevinin bu hareketine kızarak:
- Sen kiminle konuştuğunu biliyor musun? dediler. Bedevi hiç aldırmadı:
- Ben hakkımı istemeye geldim, dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) ashaba:
- Siz onun tarafından olacaktınız. Çünkü bu adam hakkını istiyor, buyurdu.
Ve bedeviye hakkını fazlası ile verdi.

Peygamberimizin arkadaşlarından herhangi biri kendisinden bir ricada bulunduğunda bu ricayı geri çevirmez, yerine getirirdi.
_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:06 pm

Mahmud b. Er-Rebiu'l-Ensari (r.a.) anlatıyor:
"Peygamberimizin arkadaşlarından Bedir savaşında hazır bulunan Ensardan ıtban b. Malik, peygamberimize gelerek "Ey ALLAH (C.C.)'ın Resûlü, gözlerim görmez oldu. Halbuki mahallemiz halkına namaz kıldıran benim. Yağmur yağdığı vakit onlarla aramızda olan dere akar da mescitlerine gidip namaz kıldıramaz oluyorum. Gönlüm ister ki bana gelip evimde namaz kıldırasın da senin namaz kıldığın yeri namazgah edineyim: dedi. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.): "İnşallah bunu yaparım" diye vadetti.
Itban diyor ki : Ertesi sabah Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) beraberinde Ebû Bekir olduğu halde gün yükseldiği vakit bana geldiler. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) içeri girmek için izin istedi. Eve girdiğinde oturmadı, bana:
- Evinin neresinde namaz kılmamı istersin? dedi. Ben de namaz kılmasını istediğim yeri ona gösterdim. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) namaza durup tekbir aldı. Biz de arkasında durarak saf olduk. İki rekat kıldırıp selam verdi. Bunun üzerine biz onun için pişirdiğimiz çorbaya onu alıkoyduk. Mahallemiz sakinlerinden bir çok kimseler, peygamberimizin evimizi şereflendirdiğini haber alınca birer birer geldiler. İçlerinden biri mahallede oturan Malik b. Ed-Dühayşin'i göremeyince sordu: "Malik nerede? dedi Orada bulunanlardan bir başkası:
- O, ALLAH (C.C.)'a ve peygamberine sevgisi olmayan bir münafıktır, dedi. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.):
- Böyle deme, görmüyor musun ki, "Lâilahe illallah ( Muhammedü'r Resülullah)" diyor ve bunu ALLAH (C.C.) (C.C.) rızası için söylüyor, buyurdu. Bunun üzerine o zat:
- ALLAH (C.C.) (C.C.) ve Resûlü daha iyi bilir, dedi. Itban diyor ki. Peygamberimizi münafıklar hakkında hep böyle iyilik ve hayır düşünür bulurduk, dedi. Sonra Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.): ALLAH (C.C.) (C.C.) Teâlâ, O'nun rızasını arayarak "Lâilâhe illallah" diyen kimseyi cehennem ateşine haram kılmıştır, buyurdu.

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) hayatı boyunca adaletten kıl kadar ayrılmamıştır. Herkese karşı adil davranmış, insafla muamele yapmıştır.

Hz. Aişe validemiz anlatıyor: Mahzumî kabilesinden bir kadın hırsızlık etmişti. Mekke ileri gelenleri, asil bir aileye mensup olan bu kadının ceza görmemesi için peygamberimizin çok sevdiği azatlı kölesi Zeyd'in oğlu Usame'yi peygamberimize şefaatçi olarak gönderdiler. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) Usame'yi dinledikten sonra:
- Sizden öncekiler bu gibi farklı uygulamaları sebebiyle helak olmuştur. Onlar, yoksullara en ağır cezayı uygular, zengin ve itibarlı olana ise ceza vermezlerdi, buyurarak kanunların uygulanmasında ayırım yapılmasının toplumun yok olmasına sebeb olacağını bildirmiş ve:
- ALLAH (C.C.)'a yemin ederim ki; Muhammed'in kızı Fatıma hırsızlık etse mutlaka cezasını verirdim. buyurdu.

Ebû Said el-Hudrî (r.a.) anlatıyor:
Bir defa Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) savaş ganimeti dağıtıyordu. Çok kalabalık vardı. Adamın biri peygamberimizin adeta sırtına binmişti. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) elindeki çubukla kendisini rahatsız eden bu adama geri durması için işaret etmiş, fakat çubuk adamın yüzüne gelerek, yüzünü incitmişti. Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) hemen çubuğu adamın eline vererek:
- İntikamını al, demişti. Adam:
- Ey ALLAH (C.C.)'ın Resûlü, ben şikayetçi değilim, diye cevap verdi.

Değerli müminler, peygamberimizin yüksek ahlakını böyle bir vaazda anlatmak mümkün değildir. Biz sadece onun ahlakından bir iki örnek verdik. Geniş bilgi almak isteyenler peygamberimizin hayatını incelemelidirler.

Değerli müminler, peygamberimizin doğumunu anarken ne yapacağız? Bazı yerlerde olduğu gibi kaside ve ilahiler söyleyip kandil simitleri dağıtmakla mı yetineceğiz? Elbette bunlar da güzel adetlerdir. Ancak onun doğumunu anmak bu değildir. Onu anmaktan asıl gaye, onun cihanşümul olan nübüvvet ve risaletini, yüksek ahlakını anmak ve sünnetine uyma azmini tazelemektir. Çocuklarımıza onun hayatı ile ilgili bilgi vererek onu sevdirmeye çalışmaktır. Çünkü onu sevmek imandandır, hatta imanın ta kendisidir.

itekim Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.):
"Nefsim kudret elinde tutan ALLAH (C.C.)'a yemin ederim ki, hiç biriniz, ben ona babasından ve çocuğundan da daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmaz", buyurdu.

Peygamberimizi sevmek demek onun sünnetine uymak ve onu hayata geçirmektir. Nitekim Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.)
"Sünnetimi ihya eden beni sevmiş demektir. Beni seven ise cennette benimle beraberdir" buyurmuştur.

Değerli kardeşlerim, ALLAH (C.C.) (C.C.) Teâlâ'nın sevgisine ve mağfiretine mazhar olmanın tek yolu, O'nun sevgili Peygamberinin sünnetine uymaktır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur:

"(Ey Muhammed) de ki: Eğer ALLAH (C.C.)'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, ALLAH (C.C.) (C.C.) da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. ALLAH (C.C.) (C.C.) son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir." İşte bu ayet-i kerime, peygambere uymanın, ALLAH (C.C.)'ın rızasını kazanmaya ve günahların bağışlanmasına vesile olacağını gayet açık bir şekilde ifade buyurmaktadır.

Bu duygu ve düşünce ile kutlu doğumun hepimize, aziz milletimize ve bütün müslüman kardeşlerimize mübarek olmasını ve peygamberimizin şefaatine bizi mazhar kılmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.


avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:07 pm

- VEDA HUTBESİ-

Bismillahirrahmanirrahim
"Ey insanlar!


"Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha bulusamiyacagim.

"Insanlar!

"Bugünleriniz nasil mukaddes bir gün ise, bu aylariniz nasil mukaddes bir ay ise, bu sehriniz (Mekke) nasil

mübarek bir sehir ise, canlariniz, malariniz, namuslariniz da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden

korunmustur.

"Ashabim!

"Muhakkak Rabbinize kavusacaksiniz. O'da sizi yapti olayi sorguya cekecektir. Sakin benden sonra eski

sapikliklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayiniz! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,

bulunmayanlara ulastirsin. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunlari daha iyi anlayan birisine ulastirmis

olur.

"Ashabim!

"Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kalidirilmistir. ALLAH (C.C.) (C.C.)

böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir. Lakin

anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz.

"Ashabim!"

"Dikkat ediniz, Cahiliyeden kalma bütün adetler kaldirilmistir, ayagimin altindadir. Cahiliye devrinde güdülen

kan davalari da tamamen kaldirilmistir. Kaldirdigim ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin

Rabia'nin kan davasidir.

"Ey insanlar!

"Muhakkak ki, seytean su topraginizda kendisine tapinmaktan tamamen ümidini kesmistir. Fakat siz bunun

disinda ufak tefek islerinizde ona uyarsaniz, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak icin bunlardan da

sakininiz.

"Ey insanlar!

"Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta ALLAH (C.C.)'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, ALLAH (C.C.)'in

emaneti olarak aldiniz ve onlarin namusunu kendinize ALLAH (C.C.)'in emriyle helal kildiniz. Sizin kadinlar üzerinde

hakkiniz, kadinlarin da sizin üzerinizde hakki vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkinizi; yataginizi hic

kimseye cignetmemeleri, hoslanmadiginiz kimseleri izininiz olmadikca evlerinize almamalaridir. Eger

gelmesine müsade etmediginiz bir kimseyi evinize alirlarsa, ALLAH (C.C.) (C.C.), size onlarin yataklarinda yalniz

burakmaniza ve daha olmasza hafifce dövüp sakindirmaniza izin vermistir. Kadinlarin da sizin üzerinizdeki

haklari, mesru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey mü'minler!

"Size iki emanet burakiyorum, onlara sarilip uydukca yolunuzu hic sasirmazsiniz. O emanetler, ALLAH (C.C.)'in kitabi

Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin (a.s.m) sünnetidir.

"Mü'minler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanin kardesidir ve böylece bütün Müslümanlar

kardestirler. Bir Müslümana kardesinin kani da, mali da helal olmaz. Fakat malini gönül hoslugu ile vermisse

o baskadir.

"Ey insanlar!

"Cenab-i Hakk her hak sahibine hakkini vermistir. Her insanin mirastan hissesini ayirmistir. Mirasciya vasiyet

etmeye lüzüm yoktur. Cocuk kimin döseginde dogmussa ona aittir. Zina eden kimse icin mahrumiyet vardir.

Babasindan baskasina ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden baskasina intisaba kalkan köle, ALLAH (C.C.)'in,

meleklerinin ve bütün insanlarin lanetine ugrasin. Cenab-i Hakk, bu gibi insanlarin ne tevbelerini, ne de adalet

ve sehadetlerini kabul eder.

"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap

olmayana, Arap olmayanin da Araap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin

da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, ALLAH (C.C.)'tan korkmaktadir. ALLAH (C.C.) (C.C.) yaninda

en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir.

"Azasi kesik siyahî bir köle basinza amir olarak tayin edilse, sizi ALLAH (C.C.)'in kitabi ile idare ederse, onu

dinleyiniz ve itaat ediniz.

"Suclu kendi sucundan baskasi ile suclanamaz. Baba, oglunun sucu üzerine, oglu da babasinin sucu üzerine

suclanamaz.

"Dikkat ediniz! Su dört seyi kesinlikle yapmaycaksiniz:

ALLAH (C.C.)'a hicbir seyi ortak kosmayacaksiniz.
ALLAH (C.C.)'in haram ve dokunulmaz kildigi cani, haksiz yere öldürmeyeceksiniz.
Zina etmeyeceksiniz.
Hirsizlik yapmayacaksiniiz..
"Insanlar Lâilahe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri

zaman kanlarini ve mallarini korumus olurlar. Hesaplari ise ALLAH (C.C.)'a aittir.

"insanlar!

"Yarin beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?"

Saheb-i Kiram birden söyle dediler:

"Allah'in elciligini ifa ettiniz, vazifenizi hakkiyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye

sehadet ederiz!"

Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) sehadet parmagini kaldirdi, sonra da cemaatin üzerine cevirip indirdi ve söyle buyurdu:

"Sahid ol, yâ Rab! Sahid ol, yâ Rab! Sahid ol, yâ Rab!"
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:07 pm


avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:08 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:08 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:09 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:10 pm_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:10 pmavatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:11 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:11 pm
_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:11 pm


_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:12 pm
_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:12 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:12 pm
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:13 pm
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:13 pm


_________________
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:14 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:14 pm

avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından 'secdé- Bir Paz Mayıs 24, 2009 9:39 pm

a.r.o cnm bizlerde koyalınm bişilerr Smile
avatar
'secdé-
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 3213
Kayıt tarihi : 21/05/09
Yaş : 28
Nerden : İstanbuldan katılıyorum yarışmacı arkdaslara baaşarılar dilermm xD

http://ilahiask.forumzen.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından 'secdé- Bir Paz Mayıs 24, 2009 9:40 pm

avatar
'secdé-
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 3213
Kayıt tarihi : 21/05/09
Yaş : 28
Nerden : İstanbuldan katılıyorum yarışmacı arkdaslara baaşarılar dilermm xD

http://ilahiask.forumzen.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından 'secdé- Bir Paz Mayıs 24, 2009 9:40 pm

avatar
'secdé-
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 3213
Kayıt tarihi : 21/05/09
Yaş : 28
Nerden : İstanbuldan katılıyorum yarışmacı arkdaslara baaşarılar dilermm xD

http://ilahiask.forumzen.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından GİZEMLİ DÜŞLER Bir Paz Mayıs 24, 2009 10:07 pm

avatar
GİZEMLİ DÜŞLER
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 24
Kayıt tarihi : 21/05/09
Nerden : son çırpınışlardan

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından tuhana Bir Ptsi Mayıs 25, 2009 12:51 pm

aminnnn inşallah canım benim.... gül
avatar
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj Sayısı : 1052
Kayıt tarihi : 11/04/09
Yaş : 29
Nerden : KONYA

http://www.ilahiask.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir Ptsi Mayıs 25, 2009 1:40 pm

BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
avatar
(((OFLU)))
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 6929
Kayıt tarihi : 01/04/09
Yaş : 107
Nerden : dünyanın ortasından =)

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından arife Bir Ptsi Mayıs 25, 2009 1:56 pmbiz seni güllere benzetiyor efendimiz ama hiç bir gül senin kadar güzel olamazki :(

biz senin kokunu güllere benzetiyor efendim hiç bir gül senin kadar güzel kokamazki :(
seni çok seviyoruz efendimiz ama hiç bir zaman sana layık ümet olamadık efendimiz :(

arife
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 58
Kayıt tarihi : 22/05/09

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: GÜL KOKULU EFENDİM!!!(buyrun dostlar:)...)

Mesaj tarafından *LİVÂÜ'L-HAMD* Bir Ptsi Mayıs 25, 2009 2:06 pm


     
avatar
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 1835
Kayıt tarihi : 01/04/09
Yaş : 101

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz