Çalgı Aleti Bulunan İlahiler Haram mı?

Çalgı Aleti Bulunan İlahiler Haram mı?

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir Salı Haz. 02, 2009 4:22 pm

Bismillahirrahmanirrahim

Bizleri İslam fıtratı üzere yaratan ve o şekilde devam etmemizi sağlayacak nimetleri veren Allahü Teala’ya hamd eder,onun habibi edibine salatüsselamların en güzelini gönderirim

Allahü Teâla Kur’an-ı Kerim’inde buyuruyor:İnsanlar arasında bilgisi olmadığı halde,ALLAH (C.C.) yolundan saptırmak o yolu bir eğlence edinmek için batıl ve boş lafa müşteri çıkan nice adamlar vardır.İşte bunlara şiddetli bir azap vardır.(Lokman:6)

Müfessirlerin çoğu bu ayeti kerimede ki boş sözden maksadın çalgı olduğunu söylemişlerdir.
Abdulah b. Mesud Radıyallahu Anh’a, “lehve’l hadis”in ne olduğu sorulduğunda, “Allah’a andolsun ki, bu çalgıdır’ diye cevap verdi ve bunu üç kere tekrarladı.

Başka bir ayeti Kerime de ALLAH (C.C.): ALLAH (C.C.), (Şeytana “defol) git” dedi. Onlardan kim sana uyarsa, iyi bilin ki, Cehennem hepinizin cezasıdır. Mükemmel ve tam bir cezai Onlardan gücünün yettiği kimseleri sesinle (davetinle) yerinden oynat (şaşırt): Süvarilerinle, yayalarınla onları yaygaraya boğ, mallarına ve evlatlarına ortak ol, kendilerine vaadlerde bulun. (Onları oyala dur.) Şeytan insanları aldatmadan başka bir vaadde bulunmaz. Şurası muhakkak ki, benim (ihlaslı) kullarım üzerinde senin hiçbir ağırlığın (hakimiyetin) olmayacaktır. (Onları) koruyucu olarak Rabb’in yeter.Ø (isra-63/65) buyurmuştur

Tabiin’den olan müfessirlerin imamı Mücahid Rahmetullahi Aleyh, bu ayetteki “sesinle’ (“bi-savtike’) ifadesiyle ilgili olarak; “bu; şarkı, müzik, çalgı aletleri, boş ve batıl sözlerdir” demiştir. Dahhâk b. Mezâhim de, “çalgı aletlerinin sesidir” demiştir. (Kurtubi 10/288)

Efendimiz (sav)in çalgı hakkında bir çok hadisi mevcuttur.Ancak bunlardan bir kısmı sahih olmadığından burada nakletmiyorum.İçlerinden en sağlam olan buhariden aldığım bir Hadis-i şerifi yazıyorum.
“Ümmetimden bir kavim gelecek, zina yapmayı, ipek giymeyi, şarap içmeyi ve çalgıyı helal sayacaklar. Bir takım zümreler bir dağın eteğinde konaklayacaklar, hizmetçi kadınları onlara hizmet edip rahatlatacaklar. Bu sırada bir hacet için bir fakir adam yanlarına gelince ona diyecekler ki: “Haydi şimdi git yarın gel!” Onlar o akşam orada geceleyecekler, sabahleyin bir de bakacaklar ki ALLAH (C.C.) bir kısmını helak etmiş ve diğerlerini de maymun ve domuz şekline sokmuş,” (Buhârî)

Şimdi çoğunuz diyebilir;Bu ayet ve hadisler insanı harama sürükleyen,zevk veren şarkılar hakkındadır.Evet bunlar o şarkılar hakkındadır.Ancak ilahiler ve marşların da insana manevi bir fayda sağlamamakta ve insanın nefsinin hoşuna gitmesi bakımından şarkılarla ortak bir yön oluşturmaktadır.

Ben ilahilere burada haram fetvası vermiyorum.Zira ilahiye müsaade olduğunu söyleyen alimler mevcut.Ve ilahiye haram diyecek kadar nass da yoktur.Ancak aklı selim olanlar ve takvasını takınanlar için mezkür ayet ve hadisleri göz önünde bulundurarak kaçınmalarını tavsiye ederim.Zira Efendi hazretlerimiz (ks)Allah’a vuslet noktasında ilahilerin hiçbir faide sağlamayacağını defalarca sohbetlerinde zikretmiştir.İmam-ı Rabbani’de mektubatında bu konuya geniş bir yer vermiştir.
Şunu da unutmadan söyleyelim.Artık günümüzde ilahiler de dozunu kaçırıp,insanları coşturmakta pop şarkıları geçmektedir.Bunları şahsen benim vicdanım ilahi sınıfına sokmaya elvermiyor.Bunlar hadisi şerif ve ayeti kerimelerde anlatılmak istenen teğanni türlerinde dahildir.

İlahiler aynı zamanda Kur’an eğitimi ve okunmasında bir engel teşkil etmektedir.İlahi söyleyenler çoğalmakta,Kur’an okuyanlar azalmaktadır.

Bu sözlerle yazımı tamamlar bir cümle ile noktalamak isterim.
En azından insanımızın ilahi dinlemenin sevap olmadığını idrak etmesi günümüz İslam bilincini yeniden elde etmek yönünde önemli bir adım olacaktır.

Selam sevgi ve muhabbetle

BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
(((OFLU)))
Admin
Admin

http://cankurbanyoluna.forumzen.com