kadın ve cihad

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

kadın ve cihad

Mesaj tarafından hasret Bir Perş. Ağus. 06, 2009 1:05 pm

İslâm hukûkuna göre kadın, askerlik yapmak ve harbe iştirâk etmekle mükellef değildir. Erkekler için;

"Cennet, kılıçların gölgeleri altındadır.." (154) buyurulurken, kadınlar için de;

"Cennet, annelerin ayakları altındadır." (155) buyurulmaktadır.

Aslında kadın; dîni, milleti ve memleketi için en samîmî çalışan bir insandır. Bütün bir milletin "insan gücü" nü hazırlayan, yetiştiren ve vatana bağışlayan, hep fedâkâr kadınlardır. Kadınlar, gerçekleşmeden önce harplerin ve gazâların çilesini çeken, gerçekleştikten sonra da ızdırâbını sînesinde duyan çilekeş insanlardır.

Kadının, illâ cephede bi’l-fiil savaşması mecbûrî değildir. Fakat bu, kadının hiç bir sûrette bu tür hizmetlere katılamayacağı anlamına gelmez. İslâm hukûkçularına göre, düşman, tâ memleketin içine doğru hücûm eder ve iş, bir ölüm-kalım savaşına dönerse, kadınlar da harbe iştirâk ederler. (156) Nitekim İslâm Târihinde bunun örnekleri çoktur.

Hz. Peygamber (selam_2.v.) Efendimiz’in devrinden günümüze kadar İslâm kadını, hem ordular için dünyânın en cesûr mücâhidlerini ve en mert yiğitlerini yetiştirmiş, hem de zaman zaman bizzat harbe iştirâk ederek büyük kahramanlık örnekleri vermiştir.

Hz. Peygamber (selam_2.v.) Efendimiz zamanında, kadınlık, İslâm uğrunda ilk şehîdini vermiştir. Kadın, İslâm’ın en ızdıraplı Mekke devrinde dîni uğrunda erkekle birlikte her türlü işkenceye katlanmış, gerektiğinde yurdunu terkedip hicret etmiş, müslümanlara tatbik edilen muhâsara ve açlık yüzünden gözü önünde cân veren evlâdının dayanılmaz acısını çekmiştir.

Kadın, İslâm ordusunun yaptığı seferlerin bir çoğuna katılmış ve ordunun yaralı gâzîlerini nakil ve tedâvî etmek, şehîdleri taşımak, mezâr kazmak, yemek pişirmek, su taşımak, levâzım muhâfızlığı yapmak gibi birçok hizmetler îfâ etmiştir. Ayrıca, bizzat kılıç ve ok kullanmış, düşmanları öldürmüş, kendisi de gâzî veya şehîd olmuştur.

Çağımızda ise, savaş metodları değişmiş olup artık eğitim ve kültür savaşları yapılmaktadır. Ana hedef, müslüman hanımının örtüsü, hayâsı, iffeti ve çocuğudur. Günümüzün müslüman kadınının en büyük cihâdı ise, nâmûsunu korumak, çocuğunu küfür ve ahlâksızlık batağından kurtarıp, îmânlı bir nesil olarak yetiştirmek, kocasına itâat etmek ve İslâm’a uygun örtünerek Allâh’a kulluk etmektir. Bütün bunları başaran kadın, gerçek bir mücâhidedir.
Bu cihâdın bayrağı, onun şerefli örtüsü, silâhı da, yetiştirdiği îmânlı gençliktir

hasret
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Geri: kadın ve cihad

Mesaj tarafından GNL-FB Bir Perş. Ağus. 06, 2009 7:40 pm

savaslarin boyutu degisti devrin degistigi insanlarin degistigi gibi cok güzel anlatilmis aciklanmis gercekten müslüman kadin bunlari yaptimi vazifesini oldugu gibi yerine getirmistir İNŞAALLAH Rabbimin izniyle ALLAH (C.C.) razi olsun bu güzel paylasim icin
GNL-FB
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj tarafından usame Bir Perş. Ağus. 06, 2009 8:16 pm

Bi yerde okumuştum cihad bolgesinn birinde hanım kardeslerimiz ilan veriyor , biz savaşta gazı olan mucahidlerle evlenmek istiyoruz , durumları ne olursa olsun , onlkara gizmet etmek için evblenmek istiyoruz diye ilan vermişler buda hanımların cihadı olsa gerek...
usame
Admin
Admin

Mesaj tarafından *LİVÂÜ'L-HAMD* Bir Cuma Ağus. 07, 2009 8:40 am

RABBİM (C.C)'den dileğim, birgün O (C.C)'nun için şehadet şerbetini içebileyim...Mümin olarak doğdum,mümin olarak ölebileyim...

Ya da kadınlara mahsus olan şehitlikten istifade edebileyim..

Ne mutlu şehadeti kana kana içenlere !!!

Ne kutlu şehadet şerbetini içenlerde !!!
gül gül gül gül gül

Ey Şehadet !!!

Herkese uğradın sen bana küsülümüsün?
Bir coğuna göz kırptın bana yeminlimisin?
Ben senin aşkin ile kavrulurken burada
Ey Şehadet sen bana neden nazlar edersin?

Bilsem ki ne zamana denk gelecek o gelişin
Damat gibi hazırlanır güzelce süslenirdim...
Kanımı toplardım tam fışkıracağı yerden
Ey sehadet sen benim askimsin can özümsün...

Ey Şehadet kurtuluş azadelik sendedir
İzzet, şeref, ar, namus yolunun üstündedir
Kanımın fışkırması gelişine müjdedir
Ey Şehadet cabuk gel! bana getir müjdemi!

Ahde sadık olanlar evliya enbiyalar,
Gözlerini kirpmadan sana talip oldular
Bir gülü koklar gibi haz ile kokladılar
Ey Şehadet cabuk gel! bana getir müjdemi...

Gerçi her isteyene nasip olmadıysada,
Duam şudur RABBİM (C.C)'den "nasip olsun banada!"
Nasip olsun YARABBİM (C.C) bu aşkla yananlara...
Şehadet ; kokusuyla bütün küfrü devirir..

gül gül gül gül gül

alıntıdır...

*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Mesaj tarafından [SEMUF] Bir Cuma Ağus. 07, 2009 6:22 pm

bende bı mucahıt gıbı sehıt olmak ıstıyorum ama savasarak yemek pısırıp hızmet ederek degıl bılıyorum onlarda onemlı ama napım ben sehıt olmak ıstıyorum ve sehadet sarkısını senehudu yu burda degıl savasarak yasamak ıstıyorum AALHım nasıp et Aminnn
[SEMUF]
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir Cuma Ağus. 07, 2009 6:38 pm

Ne mutlu şehadeti kana kana içenlere !!!

Ne kutlu şehadet şerbetini içenlerde !!!

gül gül gül gül gül

BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
(((OFLU)))
Admin
Admin

Mesaj tarafından usame Bir Cuma Ağus. 07, 2009 8:09 pm

sema demiş ki:bende bı mucahıt gıbı sehıt olmak ıstıyorum ama savasarak yemek pısırıp hızmet ederek degıl bılıyorum onlarda onemlı ama napım ben sehıt olmak ıstıyorum ve sehadet sarkısını senehudu yu burda degıl savasarak yasamak ıstıyorum AALHım nasıp et Aminnn

Bir kişi şehid olmaı çok ister ve yatağinda ölurse şehid hukmundedir tebesüm tebesüm
usame
Admin
Admin

Mesaj tarafından [SEMUF] Bir Çarş. Ağus. 12, 2009 6:16 pm

usame demiş ki:
sema demiş ki:bende bı mucahıt gıbı sehıt olmak ıstıyorum ama savasarak yemek pısırıp hızmet ederek degıl bılıyorum onlarda onemlı ama napım ben sehıt olmak ıstıyorum ve sehadet sarkısını senehudu yu burda degıl savasarak yasamak ıstıyorum AALHım nasıp et Aminnn

Bir kişi şehid olmaı çok ister ve yatağinda ölurse şehid hukmundedir tebesüm tebesüm

oylede dusman kursunu yemk ve onlara mucadelemızı gostermek yatagımda olmekten daha sereflı ALLH ım nolur nolur nasıp et
[SEMUF]
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir Çarş. Ağus. 12, 2009 6:19 pm

sema demiş ki:
usame demiş ki:

oylede dusman kursunu yemk ve onlara mucadelemızı gostermek yatagımda olmekten daha sereflı ALLH ım nolur nolur nasıp et
CELLECELALÜ herkesin gönlüne göre dua kabul etsin Aminnn

BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
(((OFLU)))
Admin
Admin

Mesaj tarafından tuhana Bir Cuma Ağus. 28, 2009 9:16 am

Çağımızda ise, savaş metodları değişmiş olup artık eğitim ve kültür savaşları yapılmaktadır. Ana hedef, müslüman hanımının örtüsü, hayâsı, iffeti ve çocuğudur. Günümüzün müslüman kadınının en büyük cihâdı ise, nâmûsunu korumak, çocuğunu küfür ve ahlâksızlık batağından kurtarıp, îmânlı bir nesil olarak yetiştirmek, kocasına itâat etmek ve İslâm’a uygun örtünerek Allâh’a kulluk etmektir. Bütün bunları başaran kadın, gerçek bir mücâhidedir. Bu cihâdın bayrağı, onun şerefli örtüsü, silâhı da, yetiştirdiği îmânlı gençliktir

ys ys ys

canım benim gerçekten güsel bir paylaşımdı!!! 599730 gül bbk

qlg186415pc qlg186415pc qlg186415pc
tuhana
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

http://www.ilahiask.forumzen.com

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics