ZOR GEÇİTLER KUR'AN İLE GEÇİLİR!

Aşağa gitmek

ZOR GEÇİTLER KUR'AN İLE GEÇİLİR!

Mesaj tarafından usame Bir Cuma Ağus. 07, 2009 8:55 pm

Muhterem Müslümanlar! Okuyacağımız Ayet-i Kerimeler ALLAH (C.C.)'u Teala ve Tekaddes Hazretleri'nin beyyinatıdır.Açıklamaları bu niyet ile dinlemelidir.
Yerleri, gökleri, arşı ve kürs'yü yaratan, bunların hepsini direksiz ayakta tutan, semayı yıldızlarla süsleyen, ay ve güneşle parlatan, bu kadar nebatatı, bütün canlıları ve hepimizi yaratan ve yaşatan ALLAH (C.C.)'ın kelamıdır...
İnsan bunları böyle düşünmezse, çok az anlar.Belkide hiç anlamaz.Ama böyle düşünerek dinlerse o vakit daha iyi anlar ve yükselir.

KUR'AN'IN BÜYÜKLÜĞÜ ANCAK ALLAH (C.C.)'IN ÖLÇÜLERİ İLE BİLİNİR
(Sure başı:elif lam mim sad ayeti ile başlıyor)
Hurufu Mukataat;müteşabih ayetlerdendir.ALLAH (C.C.) Teala ve Tekaddes Hazretleri'nin bu harflerden maksadının ne olduğunu kendi bilir.Bunlar KUR'AN'ı Kerim'in sırrıdır.Bunların zahirine inanır, onlar hakkındaki batıni ilmi ALLAH (C.C.)'a bırakırız.
Sure-i Ali İmran'da bu ayetler hakkında şöyle buyurulmaktadır:
''Biz bu ayetlere iman ettik.Herbirerleri rabbimiz tarafından indrilmiştir''.(Ali İmran 7 den)
Der ayeti meali şerifi:
''(Bu, öyle) büyük bir kitaptır ki, bununla korkutasın diye ve müminlere bir mevize (öğüt) olmak üzere sana indirilmişti.Artık bundan (sen onu duyururken kafirlerin yalanlayacaklarından) dolayı senin göğsünde (kalbinde) sakın bir sıkıntı olmasın.''
KUR'AN'ı Kerim büyük bir kitaptır.Büyüklüğü ancak ALLAH (C.C.)-u Teala'nın ölçüleri ile bilinir.Mahlukatın ölçüleri onun büyüklüğünü bildiremez.
Cenab-ı Hak (Celle ve Ala) Hazretleri bu ayet-i celilesinde bu kitabın kendisi tarafından Habibine indirilmiş son derece büyük bir kitap olduğunu beyan ettikten sonra Habibine (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hitaben:''Ya Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu kitabın hükümlerini insanlara tebliğ ettiğinde sakın senin kalbinde insanlar kabul etmezler, karşı gelirleri feryad ederler diye bir zorluk, bir sıkıntı olmasın'' buyuruyor.

Ayetimizde geçen (Haracun) kelimesi ''şüphe'' anlamındadır.Ayrıca ''zorluk'' manasında da kullanılır.Zira insan şüphelendi mi zorlanır.
ALLAH (C.C.), cümlemizin kalbini KUR'AN-ı Azimüşşan ile ferahlanan, onu okyunca huzur duyan, rahatlık duyan, sevinç duyan kalplerden eylesin.

İnsan, kainatı yoktan vareden, kullarına anlarından babalarından çok acıyan ALLAH (C.C.)-u Teala'nın kitabından zorluk duyarsa, başka zorluk duymadığı hiçbir şey kalmaz.Eğer insan, ALLAH (C.C.)-u Teala Hazretlerini hakkıyla bilse ve bildiği gibi inansa ve ona teslim olsa; ne çetinliik kalır, ne darlık kalır, ne de bir güçlük kalır.
Kalplerin darlanmaması, hatta huzura kavuşması için zikrullaha çok devam etmek lazımdır.
Şu ayeti kerime bu manaya işaret emketedir:
''Öyle kimseler ki ALLAH (C.C.)' iman ettiler ve ALLAH (C.C.)'ın zikri ile kalpleri mutmain oluyor,(işte bunlar ALLAH (C.C.) Teala'ya yönelenlerdir.ALLAH (C.C.) Teala Hazretlerine yönelmek evvela iman, sonra zikrullaha devam etmek iledir).Agah olunuz (biliniz) ki, kalpler ancak ALLAH (C.C.)'ı zikretmekle mutmain olur (sükunet bulur).''(Rad Suresi 28)

İnsanla Cenab-ı Hak arasında hiç münasebet yoktur.Toprakla Rab arasında ne münasebet olabilir.Yalnız, zikreden insan zikrettikçe Mevla ile arasında bir münasebet bir alaka hasıl oluyor.O münasebet ve alakadan sevgi doğuyor.Münasebet arttıkça sevgide artıyor.Ne zaman ki, sevgi zikredeni kaplıyor işte bu kişi kemal derecesine yükseliyor.İtmi'nan (kalbin huzura kavuşması) hasıl oluyor.
''Öyle kimseler ki iman ettiler ve salih amel işlediler onlar için güzel bir hayat ve güzel bir makam vardır.''(Rad 29)

ZOR GEÇİTLER KUR'AN İLE GEÇİLİR
ALLAH (C.C.)-u Teala Hazretleri sohbet ayetimizde KUR'AN'ın indirilişine sebep olarak (li tünzira bihi) buyuruyor.Yani ''Onun (KUR'AN'ın) vasıasıyla korkutasın için'' sana indirilmiştir.
İnzar:Mutlak korkutmak anlamında olmayıp, bir şeyin sonundaki tehlikeyi güzelce anlatmak ve o tehlikeye dikkat çekmek demektir.
ALLAH (C.C.)-u Teala Hazretleri, KUR'AN ve Peygamberimiz (S.A.V.) vasıtasıyla kullarının önünde tehlikeli ve zor geçitler olduğunu haber vermiş, korkup o tehlikeli geçitleri rahat aşabilmeleri için tedbir almalarını yani KUR'AN'ın emrettiği iman, amel-i salih ve ihlası kazanmalarını murad etmiştir.O zaman dar geçitler ve zorluklar hep genişliğe ve kolaylığa tebeddül eder (dönüşür).

Bir de ne için indirildi KUR'AN-ı Azimüşşan? ''Müminlere vaaz olsun için''
KUR'AN'ı okuyup manasını düşünen ve onunla amel eden ve yasak ettiği şeylerden kaçanlar davayı kazanacak, pişman olmayacak, çok memnun olacaklar.Şu ayeti celile-i cemile'nin manasına kavuşacaklar:
''Diyecekler ki:Hamd olsun o ALLAH (C.C.)'a ki bize olan va'dini yerine getirdi ve bizi cennet arzına varis kıldı.Cennetten dilediğimiz yerde yerleşiyoruz.İşte amel edenlerin mükafatı ne güzeldir!''(Zümer 74)
Bu insanların bu kelamlarından anlaşılıyor ki, zorluk görmeden cennetlere yerleştiler.Eğer zorluk görseydiler böyle derlermiydi? Cenab-ı ALLAH (C.C.) bizleri de o kullar arasına katsın.Amin.
Çok müjdeler vardır.Cenab-ı Hakkın KUR'AN-ı Azimüşşan ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) vasıtasıyla bizleri korkutması bizlere büyük rahmettir.Bizi uyandırıyor, tedbir aldırıyor, iyiliklerle uğraştırıyor, kötülüklerden uzaklaştırıyor.Böylece saadeti ebediyeye kavuşturuyor.
Bütün ayeti kerimelerden anlaşılıyor ki, insan okuyacak, KUR'AN'ın manasını bilece ve onu düşünecek, onunla amel edecek, eğlencelerden hiçbirine yaklaşmayacak.
Müslümanın eğlenceye vakti yoktur.
Dünyada çoluk çocuğunun nafakasını helalinden temin edip, ahiret vazifelerini yerine getirmek çok vakit istiyor.İğnenin ucu kadar eğlenceye vakit bırakmıyor.Ama sen aklını çalıştırmazsan, eğlenceye çok vakit bulursun, aranması lazım gelen şeyleride kaybedersin....

avatar
usame
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 1249
Kayıt tarihi : 01/04/09

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: ZOR GEÇİTLER KUR'AN İLE GEÇİLİR!

Mesaj tarafından hasret Bir Cuma Ağus. 07, 2009 9:41 pm

Rabbim razı olsun kardesim
avatar
hasret
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj Sayısı : 428
Kayıt tarihi : 21/05/09
Yaş : 29

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: ZOR GEÇİTLER KUR'AN İLE GEÇİLİR!

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir C.tesi Ağus. 08, 2009 11:45 am

Şu ayeti celile-i cemile'nin manasına kavuşacaklar:
''Diyecekler ki:Hamd olsun o ALLAH (C.C.) (C.C.)'a ki bize olan va'dini yerine getirdi ve bizi cennet arzına varis kıldı.Cennetten dilediğimiz yerde yerleşiyoruz.İşte amel edenlerin mükafatı ne güzeldir!''(Zümer 74)

Bu insanların bu kelamlarından anlaşılıyor ki, zorluk görmeden cennetlere yerleştiler.Eğer zorluk görseydiler böyle derlermiydi? Cenab-ı ALLAH (C.C.) bizleri de o kullar arasına katsın.Amin.
BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
avatar
(((OFLU)))
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 6929
Kayıt tarihi : 01/04/09
Yaş : 107
Nerden : dünyanın ortasından =)

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz