ÇEÇENİSTAN ŞEHİDLERİ 4

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

ÇEÇENİSTAN ŞEHİDLERİ 4

Mesaj tarafından usame Bir C.tesi Ağus. 29, 2009 12:47 am

Şehid Gürcü Abdullah

Aslen Gürcü bir müslüman olan kardeşimiz Mücahidler tarafından çok sevilen bir kişiydi. Özellikle Çeçenistan'da bulunan Türkiye'li kardeşleri ile iyi anlaşmış ve onların yanında kalmıştı. Çok duygusal ve sevecen biriydi.

Şehid olduğu gün mücahidler büyük bir operasyon başlatmıştı. Operasyonun sonuna doğru mücahidler dağlık bölgelere doğru geri çekilmeye başladılar. Diğer bir şehidimiz ve mücahidlerin emiri Bilal Ebu Muslim ile Abdullah kardeşimiz çekildikleri bölgeyi mayınlamakla meşguldüler. Bir anda onların bulunduğu taraftan patlama sesi geldi. Olayı bir kardeşimiz şöyle aktarıyor;

"Biz Ruslarla çatışmaya devam ediyorduk. Emirimiz Bilal ve Abdullah rusların arkamızdan gelmemeleri için çekileceğimiz bölgeyi mayınlıyorlardı. Bu sırada bir patlama sesi duyuldu. Ben ikisininde şehid olduğunu sandım. Ama kardeşler Abdullah'ın mayına basması sonucunda ayağının koptuğunu söylediler. Abdulllah kardeşimiz çok duygusal birisiydi. Cihaddan geri kalabileceği için çok üzüleceğinin düşünmüştük. Bu yüzden bir an onunla karşılaşmayı istemedim. Lakin kardeşlerin omuzunda Abdullah bize doğru seslenerek geliyordu."Kardeşlerim... sol ayağımı kendimden önce cennete gönderdim, Elhamdulillah." Bu seslenişi bizim kalbimizi ferahlatmıştı.

Bir sedye yapıp onu üzerine koyarak taşımaya başladık. Çok kan kaybetmişti. Elimizdeki imkanlar kısıtlı olduğundan yarasına müdahale edememiştik. Sadece morfin sıktık ve sardık. Kendisi müthiş bir acı çekiyordu fakat yattığı yerden bize cennet nimetlerini ve şehadetin ne kadar büyük bir ikram olduğunu anlatıyordu. Günlerce doktora ulaştırabilmek için onu taşıdık. Fakat aşırı kan kaybeden kardeşimiz bu yolculuğa daha fazla dayanamadı ve çok arzuladığı ve kendisine çok yakışan şehadete ulaştı elhamdülillah."

RABBİM ŞEHADETİNİ KABUL EYLESİN

Şehid Güven Zengin

Güven Zengin Bosna cihadına katıldı. Daha sonra savaş bitince bir süre Bosna'da kaldı. 1994 yılında başlayan Çeçen cihadına, 1999 yılında ise Dağıstan operasyonuna katıldı. Güven, "Yoruluncaya kadar değil,Şehid oluncaya kadar mücadeleye devam!" derdi. Bir operasyonda mühimmat dolu bir kamyonu tek başına havaya uçurdu.

Güven hafızdı. Çok etkileyici bir sesi vardı. Kur'an'ı çok güzel okur, dinleyenleri huşuya sevkederdi. Mücahidlerin müezzini oydu. Ezanı Güven kardeşimiz okurdu.

Bir çok mücahid onu rüyalarında şehid olarak görmüşlerdi. Her operasyon dönüşünde şehid olamadığı için üzgün olurdu. 2001 Nisan ayında dört mücahid ile birlikte bir Rus konvoyunu takibe koyuldular. Bu sırada bir mayının patlaması sonucunda yanındaki kardeşlerle birlikte çok arzuladığı şehadete kavuştu

[size=21]Şehid Hasan Umaç

“Kastamonu’da mezun oldu. Bir gün bana dedi ki; “Olmuyor baba!.. Ben bu hayatı götüremiyorum. Bu şartlar altında çalışmak/yaşamak bana zor geliyor. Biz bu dünyaya yalnız çalışıp yemek için gelmedik...” Geçenlerde annesine sordum; “Hasan nerede?” dedim. Bir düğüne gittiğini söyledi. Aradan kaç gün sonra kendisi aradı. Kastamonu’da olduğunu söyledi. Arkadaşlarının yanında olduğunu, durumunun iyi olduğunu, endişelenecek bir şeyinin olmadığını söyledi.

Sonra geçen akşam bizim küçük oğlan; “Baba haberleri dinledin mi?” dedi ve ekledi; “Çeçenistan’da vurulanlar arasında bir Türk pasaportlu çıkmış!.. O an içime bir kurt düştü. Aklıma bizim Hasan geldi. Hani bu şeylere gönül bağlayan biriydi.

Belli olmaz, dedim kendi kendime... Akşam haberleri seyrettim. Çeçenistan’da Rus ordusu ile çarpışan 10 mücahitten beşinin vurulduğunu ve bunlardan birinin Türk pasaportlu, Malatya doğumlu Hasan Umaç olduğu... Yine inanamamıştım!..” dedi ve cebindeki çıkarttığı kâğıdı göstererek, “Bunu da sonra internetten aldım... Ve artık inanıyorum ki, Hasan gönlündekine kavuşmuştu...”

Evet, yukarıdaki satırlar şehid babasının dudaklarından dökülen açıklamasının meali... Aynı cümleler olmasa da aşağı yukarı benzer ifadelerle, Hasan Umaç’ın taziyesinde, babası böyle konuşmuştu başsağlığı dileyenlere..

Duygulanmıştık...

Misafirlerin, taziye yerinde bulunanların gözünde yaşlar akmıştı; ama Hasan Umaç’ın babası hâlâ metin, hâlâ kararlıydı ağlamamaya...

Taziye evinde okunan ayetlerde mealen şöyle buyruluyordu:

“Ey iman edenler, sabır ve namazla (Allah’tan) yardım isteyin. Şüphesiz ALLAH (C.C.) sabredenlerle beraberdir.” (Bakara: 153)

“Allah yolunda öldürülen kimseler için “ölüler” demeyin. Hayır hakikatte onlar diridirler, fakat siz (bunu) anlayamazsınız.” Bakara: 154)

Hasan Umaç, 1980 doğumlu. Üniversite mezunu bir genç. Henüz 24 yaşında, hayatın baharında. Genç, yakışıklı, kültürlü her türlü işi yapacak kapasitede... İstese en güzel bir işte, en güzel bir maaşla gününü gün edebilirdi. İstese, dünyada lüks bir hayat sürebilirdi. Ama o öyle düşünmedi.

“Olmuyor baba!..” dedi. “Ben bu hayatı götüremiyorum” dedi. “Bu şartlar altında çalışmak/yaşamak bana zor geliyor. Biz bu dünyaya yalnız çalışıp yemek için gelmedik...” dedi ve Çeçenistan’da haksızlığa uğrayanların yanında olmak için oralara gidip, ahireti dünya hayatına tercih etti.

Babasının deyimi ile;

“Ve artık inanıyorum ki, Hasan gönlündekine kavuşmuştu...”

Ne mutlu Onun babasına, ne mutlu Hasan gönlündekine kavuşmuştur deyip sabretmeyi bilebilenlere
[/size]

usame
Admin
Admin

Geri: ÇEÇENİSTAN ŞEHİDLERİ 4

Mesaj tarafından 'secdé- Bir C.tesi Ağus. 29, 2009 4:45 am

"Biz Ruslarla çatışmaya devam ediyorduk. Emirimiz Bilal ve Abdullah rusların arkamızdan gelmemeleri için çekileceğimiz bölgeyi mayınlıyorlardı. Bu sırada bir patlama sesi duyuldu. Ben ikisininde şehid olduğunu sandım. Ama kardeşler Abdullah'ın mayına basması sonucunda ayağının koptuğunu söylediler. Abdulllah kardeşimiz çok duygusal birisiydi. Cihaddan geri kalabileceği için çok üzüleceğinin düşünmüştük. Bu yüzden bir an onunla karşılaşmayı istemedim. Lakin kardeşlerin omuzunda Abdullah bize doğru seslenerek geliyordu."Kardeşlerim... sol ayağımı kendimden önce cennete gönderdim, Elhamdulillah." Bu seslenişi bizim kalbimizi ferahlatmıştı.

Bir sedye yapıp onu üzerine koyarak taşımaya başladık. Çok kan kaybetmişti. Elimizdeki imkanlar kısıtlı olduğundan yarasına müdahale edememiştik. Sadece morfin sıktık ve sardık. Kendisi müthiş bir acı çekiyordu fakat yattığı yerden bize cennet nimetlerini ve şehadetin ne kadar büyük bir ikram olduğunu anlatıyordu. Günlerce doktora ulaştırabilmek için onu taşıdık. Fakat aşırı kan kaybeden kardeşimiz bu yolculuğa daha fazla dayanamadı ve çok arzuladığı ve kendisine çok yakışan şehadete ulaştı elhamdülillah."

insan çok tuhaf oluyo yhaaaa içim bi tuhaf oldu ne mükemmel şey ağlama

bütün şehtler imanına düşkün çok güzel hay MaşAllah ne güzel işler yapmşlar

a.r.o abim
'secdé-
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Nerden : İstanbuldan katılıyorum yarışmacı arkdaslara baaşarılar dilermm xD

http://ilahiask.forumzen.com/

Mesaj tarafından *LİVÂÜ'L-HAMD* Bir C.tesi Ağus. 29, 2009 8:16 am

CENAB-I ALLAH (C.C.) razı olsun mübarek...

RABBİM (C.C) tüm şehid kardeşlerimizin şehadetlerini kabul eylesin.AMİNNN...

Yüce dinimiz şehide öylesine değer vermiştir ki, ruhunu ALLAH (C.C.) 'a, bedenini toprağa sunduğu anda; ALLAH (C.C.) şehidin kanını canını tezkiye eder temizler. üzerinde bulunan eşyaların bile, o yolda kişinin tüm varlığı ile değerli hale gelmesine sebep olur. Bu görüntü dünyada ve ahirette ALLAH (C.C.) için ölümün göze alınabilirliğinin şahidi, delili ve ispatı sayılır. Bu delillerin aynen korunması sebebiyledir ki, şehitler kanlı elbiseleri ile defnedilirler. Dirilme gününde de aynı hal ile ALLAH (C.C.) 'ın huzuruna çıkacakları ifade edilmektedir. Bu anlamda Yüce Kitabımızda: "Gerçekten ölüleri biz diriltiriz. Onların yaptıkları işleri delilleriyle birlikte biz yazarız. Her şeyi apaçık bir kitapta sayıp yazmışızdır.” (36/12) buyrulmaktadır.
Alıntıdır...

*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Mesaj tarafından Sponsored content

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön