Mütevazi Giyinmek Imândandir

Mütevazi Giyinmek Imândandir

Mesaj tarafından usame Bir Paz Kas. 01, 2009 1:40 am

Kur'an'ı Azimüşşân'da bildirildiği gibi insan yine aynı insan aslında. O günkü Karunlar ile bugünküler arasında pek bir fark yok. Değişen sadece isimleri olmuş. Geçmişte olduğu gibi bu tablo günümüzde de aynen yansımaktadır.
Abdullah b. Amr İbnü'l–Âs anlatıyor:
"Resûlullah'a İslâm'ın hangi ameli daha hayırlıdır?" diye sorulduğunda:
"Yemek yedirmen, tanıdığın tanımadığın herkese selâm vermendir." diye cevapladı.
Şimdi günümüze bakıyoruz da tanıdığımız tanımadığımız herkesi yedirmeyi çok kimse yapar. "Ne olacak sanki sofrada bir tabak fazla olsa!" desek de yaparkenki samimiyetimize de bağlı bu. Bunu ya gösteriş için yapıyorsak? O zaman ne olur bizim hâlimiz?
Herkese selâm vermek…
Herkesi bir yana bırakalım da işin aslını konuşalım: Tanıdıklarımıza, eşimize dostumuza bile selâmı esirgemiyor muyuz?
Bir mü'min kardeşimizi görünce tüm her şeyi bir kenara bırakıp selâm vermeyi, hâl–hatır sormayı yüzde kaçımız yapıyor? Çoğu zaman karşıdan bekler olduk ALLAH (C.C.)'ın selâmını da… Oysa bir mü'min olarak önceliği başkasına bırakmamalıyız, o Rahmet Peygamberi'nin ümmeti olarak.
Yine bir hadis–i şerif aktarmak istiyorum. Ebû Ümame b. Sa'lebe el–Ensârî anlatıyor: Resûlullah'ın yanında dünyayı zikretmişlerdir. Buyurdular ki:
"Duymuyor musunuz, işitmiyor musunuz? Mütevazı giyinmek imandandır."
Süfyan Sevrî bir gün evinden çıkıp dervişlerin yanına gitti. Hırkasını ters giymişti. Dervişler bunu görünce kendisine ikazda bulundularsa da o aldırış etmedi ve şöyle dedi:
"Ben bu hırkayı ALLAH (C.C.) rızası için giydim. Ters olduğunu fark edemedim. Şimdi Hak rızası için giydiğim bir şeyi halk rızası için sırtımdan çıkarıp yeniden giyemem."
"Güzel giymeye iktidarı olduğu hâlde güzel giyinmekten kaçınana ALLAH (C.C.) da cennet elbiseleri giydirir."
Güzel kıyafet giyen biri, Hasan Basrî'nin yanından geçerken, Hasan Basrî onu çağırarak:
"Ey âdemoğlu, sanki mezarı geride bırakmış, amelinin mükâfatını almış gibi gençliğine mağrur oluyor, şekil ve şemailin ile neşeleniyorsun. Bütün bu tehlikeler önündedir. Kalbine dön, kalbini düzelt. ALLAHu Teâlâ'nın insanlardan istediği, bedenlerini değil kalplerini ıslah etmeleridir, dedi

usame
Admin
Admin

Geri: Mütevazi Giyinmek Imândandir

Mesaj tarafından [SEMUF] Bir Paz Kas. 01, 2009 11:50 am

Ben bu hırkayı ALLAH (C.C.) (C.C.) rızası için giydim. Ters olduğunu fark edemedim. Şimdi Hak rızası için giydiğim bir şeyi halk rızası için sırtımdan çıkarıp yeniden giyemem."

...mezara gelmez kimse gömmeye lakin emanettir beden gövdeye...

üzerime gelin bakın dinamit baglı gövdeme yaklaşanı uçurururm uçurtma misali pimden iplerle fesatlar kapıma geldiler ellerinde güllerle işlerine gelmeyince saldırdılar aynı güllerin dikenleriyle vurdular siyah güllelerle
[SEMUF]
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü

Mesaj tarafından selvi Bir Paz Kas. 01, 2009 12:03 pm

Ey âdemoğlu, sanki mezarı geride bırakmış, amelinin mükâfatını almış gibi gençliğine mağrur oluyor, şekil ve şemailin ile neşeleniyorsun. Bütün bu tehlikeler önündedir. Kalbine dön, kalbini düzelt. ALLAHu Teâlâ'nın insanlardan istediği, bedenlerini değil kalplerini ıslah etmeleridir,

selvi
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı

Mesaj tarafından seyfofen Bir Paz Kas. 01, 2009 7:40 pm

kardeş.
seyfofen
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye

Mesaj tarafından GNL-FB Bir Paz Kas. 01, 2009 7:52 pm

Ey âdemoğlu, sanki mezarı geride bırakmış,
amelinin mükâfatını almış gibi gençliğine mağrur oluyor, şekil ve
şemailin ile neşeleniyorsun. Bütün bu tehlikeler önündedir. Kalbine
dön, kalbini düzelt. Allahu Teâlâ'nın insanlardan istediği, bedenlerini
değil kalplerini ıslah etmeleridir, dedi.

GİYİM BİZİM İÇ VE DIŞ DÜNYAMIZI YANSITIR.ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNDİN ABI
GNL-FB
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye

Mesaj tarafından GNL-FB Bir Paz Kas. 01, 2009 7:53 pm

Ey âdemoğlu, sanki mezarı geride bırakmış,
amelinin mükâfatını almış gibi gençliğine mağrur oluyor, şekil ve
şemailin ile neşeleniyorsun. Bütün bu tehlikeler önündedir. Kalbine
dön, kalbini düzelt. Allahu Teâlâ'nın insanlardan istediği, bedenlerini
değil kalplerini ıslah etmeleridir, dedi.

GİYİM BİZİM İÇ VE DIŞ DÜNYAMIZI YANSITIR.ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNDİN ABI
GNL-FB
Destekleyen Üye
Destekleyen Üye