Çokça Zikredin

Aşağa gitmek

Çokça Zikredin

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir Cuma Mayıs 15, 2009 1:03 pm

Çokça zikredin

Gerekeni yapmak ve doğru yolu takip etmek lazımdır. Dolayısıyla selamet ve saadet sahiline kavuşmak isteyenler, hak dine, üstün ahlâka sarılmalı ve bunların gösterdiği yoldan ayrılmamalıdır.

Sonuç olarak, insanın kurtuluşa ermesi için arınması lazımdır. Ancak sadece bu yeterli olmayıp bedeni ibadetlere de ihtiyaç vardır. İşte:

“Ve Rabbinin ismini zikredip de namaz kılmıştır” (Âlâ Sûresi:15) ayeti kerimesi bunu ifade etmektedir.

Hiç şüphesiz zikrullah çok büyük bir yücelik taşımaktadır. Zikrullah, kalbin cilası, ruhun gıdasıdır. İnsan Cenâb-ı Hakk’ı sürekli zikretmelidir. Gafilce yaşamak insana yakışmaz. ALLAH (C.C.) ALLAH demek, Kur’an-ı Kerîm’i okumak, kelime-i tevhide devam etmek zikirdir. ALLAH’ın kudretinin eserlerini ve büyüklüğünü düşünmek, hatta bayram sabahı camiye giderken ve bayram namazını kılarken alınan tekbirler dahi zikirdir. Namazın dahi yüce bir ibadet olduğu bilinmektedir “Ve Rabbinin ismini zikredip de namaz kılmıştır” ayetindeki “namaz kılmıştır” fiili genel olarak zikredildiğinden bu; hem farz namazları, hem de vacip olan bayram namazlarını içerir.

Namaz, ALLAH (C.C.) Teâlâ’yı yüceltmek, anmak ve O’na karşı ibadet borcunu ödemek O’ndan rahmet ve hidayet dilemektir. Namaz, ibadetin en olgun şeklidir. Zira insanı ruh temizliğine götürecek bu ibadetten önce beden ve elbise temizliği farz kılınmıştır. “ALLAH’u ekber=ALLAH (C.C.) en büyüktür” sözüyle, ALLAH (C.C.) Teâlâ’dan başka düşünceler atılır, gönül yalnız ALLAH (C.C.) Teâlâ’yı anmaya yöneltilir. “ALLAH’u ekber” sözüne tahrime denir ki ALLAH (C.C.) Teâlâ’dan başka şeylerle uğraşmayı haram kılmak demektir. Rükünden rükne geçildikçe bu tekbir tekrar edilir. ALLAH (C.C.) Teâlâ’nın huzuruna duran mü’min her rek’atte Fatiha’yı okuyarak övgü ve ibadetin yalnız ALLAH (C.C.) Teâlâ’ya yapılacağını, hidayet ve rahmetin yalnız O’ndan bekleneceğini söyler, rüku ve sücûdunda ALLAH (C.C.) Teâlâ’yı tesbih eder. Namaz, iman ve takvanın bir gereğidir. Namazı huşu içerisinde ve vaktinde kılmak lazımdır. Namazın ahlâkî ve sosyal faydaları da bulunmaktadır.

Hiç kuşkusuz iman ve kalb huzuru ile kılınan namaz, insanı kötü düşüncelerden, korku ve ıstıraptan kurtarır. O insan dünya için üzülmez, ALLAH (C.C.) ’tan başka yarar ve zarar veren görmez. Herşeyi ALLAH (C.C.) ’tan bilir, yalan ve nifaktan utanır. Her an kendisini ALLAH (C.C.) ’ın huzuruna durmaya hazırlar.

Namaz; haramlardan, kötülüklerden, çirkin işlerden meneder. Sabırsızlıktan, huysuzluktan sakındırır, yüksek ahlâk ile bezendirir. İnsanı daima ALLAH (C.C.) duygusunun kontrolu altında tutar ve bu kontrol altında hayat yoluna devam eden insan da her an önüne çıkması muhtemel olan haram engellere ayağını taktırmadan ve günah çamuruna bulanmadan emniyet içinde yürüyebilir. ResûlUllah Efendimizin bir evin önünden akan pırıl pırıl temiz bir suya benzettiği namaza devam edelim ki, o, bizim büyük günahlardan korunmamıza ve arada vaki olacak küçük günahlarımızdan da af olunmamıza sebep olur.

Kısacası, tertemiz kalabilmek için dinen yapılması caiz olmayan şeyleri yapmamak, dinen yenilmesi-içilmesi haram olan şeyleri yememek-içmemek, dinen giyilmesi, kullanılması caiz olmayan şeyleri giymemek, kullanmamak, alınması-verilmesi haram olan şeyleri almamak-vermemek gibi hususlara, kısacası ALLAH (C.C.) Teâlâ’nın emir ve yasaklarına riayet etmek gerekir.


yazar Mehmet Talu hocamiz, Teala razi olsun, inşa
BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
avatar
(((OFLU)))
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 6929
Kayıt tarihi : 01/04/09
Yaş : 107
Nerden : dünyanın ortasından =)

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz