Çocuk ve din eğitimi

Aşağa gitmek

Çocuk ve din eğitimi

Mesaj tarafından (((OFLU))) Bir Cuma Mayıs 15, 2009 2:13 pm

Kur’an-ı Kerim eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, Kur’an-ı Kerim’in, çocuk için en uygun zamanda, doğru ve anlaşılır ama korkutmadan, sevdirerek öğretilmesidir. “Öyle yapma günah!”, “Bir daha yaparsan ALLAH (C.C.) seni cehenneminde yakar...” gibi ifadelerden kaçınmalı, Kur’an-ı Kerim’i gerçeklerden uzaklaşmadan fakat onların anlayabileceği bir şekilde anlatmalıyız.

Kur’an-ı Kerim’in insanlara verdiği sorumlulukları çocuklara aktarırken izlenebilecek bir yönteme göre:

1. Adım, çocuğa her işin başında besmele çekmeyi öğretmektir. Bu, çocuk için önce refleks halini alır; zaman içinde bu davranışın, yapılan işlerin ALLAH (C.C.) rızasına uygunluğunun gözetildiği, ALLAH’ın gücüyle desteklendiği açıklaması yapılırsa, çocuk için anlamı daha da netleşecek ve ALLAH (C.C.) ile arasında daha güçlü bir bağın oluşmasına neden olacaktır.

2. Adım şükretmektir. Çocuklarımıza, yapılan bir iyiliğin sonucu olarak nasıl karşımızdaki kişiye teşekkür ediyorsak, ALLAH’a da bize verdiği nimetler için teşekkür etmemiz gerektiğini anlatabiliriz. Bu ifadeyi hayata geçirmek için de yemeklerden sonra “Elhamdülillah” diyerek başlayabiliriz.

3. Adım infaktır. Şükür eylemini içine sindiren bir çocuk, hayatın ve tüm nimetlerin sahibinin ALLAH (C.C.) (C.C.) olduğunu bileceğinden, kendisine ALLAH’ın emaneti olarak verilen para-mal-dünya nimetlerini yine ALLAH (C.C.) yolunda harcamaktan çekinmeyecektir. Çocuklukta ALLAH (C.C.) için vermeye alışan, elindeki imkanları birer emanet olarak gören ve bu emanetin hakkını ödemeyi bir görev bilen çocuk, hayatının tüm evrelerinde bu davranışı tekrarlayabilir.

4. Adım Rabbi tanımadır. Çocuklarımıza, insanın son derece zayıf yaratılmış bir varlık olduğunu, bununla beraber yaratılmış her şeyin oluşturulmasının, korunup kollanmasının, kısacası bu düzenin bir sahibi olması gerektiğini düşündürtmeliyiz.

5. Adım ibadetlerin yeri-yönüdür. İbadetin ne olduğu, ne için yapılması gerektiği çocuklara net ve anlaşılır bir dille açıklanmalıdır. Çocuklar sadece bir korkutma mekanizmasıyla ibadete yönlendirilmemeli, kazanımlar ve müjdeler de ibadeti açıklamada kullanılmalıdır.

6. ve son Adım yardım talep etme mahiyetidir. Çocuklarımıza, ihtiyaçlarını giderirken yardım aldıkları insanları ya da eşyaları kabul edip teşekkür etmeleri gerektiğini ama esas gücün ALLAH (C.C.) ’ta olduğunu, bu yardımlar yüzünden duyulan minnetin, ALLAH (C.C.) ’a duyulan minnetten fazla olmaması gerektiğini anlatmamız gerekir.

Bütün bu adımları çocuklarımıza karşı ne kadar dikkatlice uygulamaya çalışırsak çalışalım, esas yapmamız gereken bütün bunları öncelikle kendi içimize sindirmemiz, yaşamamız ve böylece onlara örnek olmamız gerektiğidir.

celle celaluhu, Mehmet Talu hocamizdan razi olsun, inşa

BİR GARİP DUA DİLENCİSİYİM...
Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.(İbn-i Sina)
avatar
(((OFLU)))
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 6929
Kayıt tarihi : 01/04/09
Yaş : 107
Nerden : dünyanın ortasından =)

http://cankurbanyoluna.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz